Legyen egészséges, legyen gazdag!

Vital-Ion ph 9.3. Lúgosított ivóvíz család, egyedülálló üzleti lehetőséggel. Keressen akár havi több millió forintot üzleti lehetőségünkkel.

Az üdítőitalok megdöbbentő egészségügyi kockázata

2010.07.10. | Ötvenentúl.hu / MTI
A sok gyümölcscukrot tartalmazó élelmiszerek rendszeres fogyasztása jelentősen növeli a magas vérnyomás kockázatát. Az üdítőital-gyártók már az első tudományos adatok ismertetésekor idegesen vitatták a vizsgálat eredményeit.

Fontos, hogy ismerjük a táplálkozás, életmód és egészség összefüggéseit. Az Egyesült Államokban ennek vizsgálatára indították el a NHANES programot.
Az ország lakosságát jellemző csoport ötezer gyermekből és felnőttből áll, akik évente nemcsak részletes táplálkozási és életmódbeli kérdőívet adnak be, de orvosi, fogorvosi és laboratóriumi vizsgálatban is részt vesznek.

Diana Jalal és munkatársai ebből az anyagból emelték ki a 2003 és 2008 közötti időszak résztvevőinek adatait. Arra voltak kíváncsiak, hogy az induláskor normális vérnyomásúak közül a vizsgálati időszak során hány embernek lett magas vérnyomása, és ők hogyan táplálkoztak azokban az években.

A kérdőívekből a gyümölcscukor-fogyasztást emelték ki. Ez a cukorféleség, a fruktóz a legédesebb, és mivel olcsóbb, mint a szőlőcukor, az élelmiszeripar előszeretettel ezt alkalmazza. Kiszámolták, hogy a vizsgálati alanyok üdítőitalok és édesipari termékek formájában átlagosan mennyi fruktózt fogyasztottak.

A kutatók a gyümölcsökben lévő fruktózt nem vették figyelembe, mert a természetes cukorformában antioxidánsok, kálium és vitaminok is vannak, és az egészséget védő összetevők ellensúlyozzák a gyümölcscukor esetleges kedvezőtlen hatását.

A NHANES program résztvevői átlagosan naponta 74 gramm fruktózt ittak és ettek. Ennyi gyümölcscukor 2,5 pohár cukros üdítőitalban található. A statisztikai értékelés során a kutatók külön figyelembe vették az életkor, a mozgás, a kalóriafogyasztás és a konyhasó jelentőségét is.

Ezt követően az eredmények azt mutatták, hogy ennyi fruktóz 36 százalékkal fokozta annak a kockázatát, hogy a vérnyomás az egészségesnek tartott 140/90 Hgmm fölé emelkedjen. A munkacsoport eredményeit először 2009 októberében, a nefrológusok kongresszusán ismertették. Maureen Storey, az üdítőitalgyártók szövetségének akkori alelnöke azt mondta, hogy ez nem folyóiratban közölt, tudományos tanulmány, hanem csak egy előadás.
A cikket a tekintélyes Journal of the American Society of Nephrology közölte. Az üdítőital-gyártók jelen véleménye még nem ismert.

forrás:

http://www.otvenentul.hu/egeszseg/37521



PRAKTIKÁK

Mit igyunk? Csap-vagy ásvány? Esetleg tisztított?

Naponta több liter vizet megiszik minden felnőtt ember, és tetemes mennyiséget használunk tisztálkodásra és környezetünk tisztán tartására is. Utóbbiakhoz megteszi a csapvíz, de sokakban felmerül, vajon ivásra nem jobb-e a palackozott víz, vagy esetleg valamilyen víztisztító berendezéssel tegyék finomabbá a vizet.

Vannak, akik azt állítják, hogy a csapvízben számos egészségre káros anyag - klór, gyógyszermaradványok, vegyszerek, kozmetikumok és nehézfémek - is előfordulhat, mások szerint viszont palackozott vizet vásárolni kidobott pénz. A különböző víztisztítókról és a mögöttük álló technológiákról szintén megoszlanak a vélemények.

Minél többet iszunk,

szervezetünk annál könnyebben tud a megszabadulni a méreganyagoktól. Szerencsére, a vezetékes víz kapcsán felmerülő aggodalmakat hazai vizsgálatok nem támasztották alá. A Tudatos Vásárlók Egyesülete öt magyarországi vízszolgáltató területén végzett idei csapvíztesztje szerint a minőség megfelel az előírásoknak, bár alföldi településeken vannak problémák az arzén és a bór tekintetében. Ugyanakkor azt az aggályt, hogy esetleg gyógyszermaradékok lehetnek a csapvízben - az USA néhány városában már találtak hormontablettákból, fájdalomcsillapítókból és antidepresszánsokból származó anyagokat az ivóvízben - a hazai vizsgálat egyértelműen kizárta. A folyóvíz minőségét azonban a vízhálózat állapota is befolyásolhatja. Az elöregedett vezetékekből kioldódó anyagok vagy a kialakuló pangó víz nemcsak kellemetlen íz- és szaghatást okozhat, de egészségre káros anyagokat is belemoshat a poharunkba. Végső soron azt, hogy valójában milyen víz folyik is otthon a csapból, leginkább háztartásonként lehetne vizsgálni.

Sokan inkább palackos vizet isznak,

ám kételyek itt is akadnak bőven. Miközben az ásványi anyagoknak vízméregtelenítő hatásuk van, s az emésztőrendszerre és az anyagcserére is kedvezően hatnak, „túladagolva" már inkább ártanak. A felesleges kalcium vagy magnézium káros a vesének, a nátrium a magas vérnyomásban szenvedőknek nem ajánlott. Van, aki az egyes márkák váltogatását és szénsavmentes víz fogyasztását javasolják, mert a „buborékos" ásványvizek feleslegesen savasítják a szervezetünket. Az is fontos szempont, hogy a műanyag palackok szennyezik a környezetet, a szállításukkal kiszabaduló szén-dioxid pedig a levegőt. Az újrahasznosításnak, bár megoldja a hulladék kérdését, azonban ugyancsak környezetterhelő hatása van. Mindezeken kívül a „csomagolt" víz drága: a csapból folyó 0,25-0,30 forintos literenkénti költséggel szemben 40-130 forintot fizetünk érte.

Az otthoni víztisztító

kiszűri a klórt és a vasat a csapvízből, így az kellemesebb ízű és illatú lesz, és ez nemcsak akkor érzékelhető, ha vizet iszunk, hanem ha teát vagy bármi mást főzünk belőle. Igaz, ezzel kapcsolatosan is vannak kétségek. Ilyen például, hogy ezek a készülékek a hasznos sókat is eltávolítják a vízből, amelyek pedig fontosak lennének a szervezetünknek. Sokféle víztisztító létezik. Az egyik legelterjedtebb típus a fordított ozmózis elvén működik. Ezeknél a készülékeknél fontos, hogy a szűrőket megfelelően karbantartsák, máskülönben elszaporodhatnak a baktériumok. Vásárláskor érdemes megkérdezni, hogy az adott típushoz mennyibe kerül a szűrő, illetve milyen gyakran kell cserélni. Ebben szerepe van a víznyomásnak is, 4 bar nyomás alatt a szivattyú nélküli készüléknél előfordulhat, hogy hamarabb megy tönkre a szűrőbetét. Az ivóvíz kémhatása is befolyásolható a készülékkel attól függően, hogy az ásványianyag- és ion-visszapótlóval fel van-e szerelve. Ha igen, akkor - készüléktől függően - 7,09-7,35 közötti PH-értékű, vagyis a szervezetnek kedvezőbb lúgos vízhez jutunk.

Többfajta vízszűrő kancsó

is kapható. Ezek garantálják, hogy a csapból folyó víz mészkő-, klorin-, ólom-, cink-, réz- és más, egészségre káros tartalmát kiszűrik, a fontos ásványi anyagokat azonban - például a kalciumot, magnéziumot - nem távolítják el. A víztisztító berendezések ellen felhozott érvek között szokott szerepelni az áruk is. Holott, ha kiszámoljuk, hogy havonta mennyit költünk ásványvízre, kiderül, hogy a készülékre fordított összeg belátható időn belül megtérül. Ráadásul ily módon a főzéshez használt csapvíz is egészségesebbé válik.

Nem csak inni

A háztartás egyéb területein a csapvíz PH-értéke a fő kérdés. A kemény víz a háztartási gépeknek sem tesz jót, és a zuhanykabinok ajtaján is foltot hagy. Ma már számos kisebb-nagyobb, a lakásba beérkező központi vízvezetékhez illeszthető berendezés létezik, amely lágyítja vagy tisztítja, esetleg mindkét módon kezeli a vezetékes vizet. De kapható zuhanyszűrő is, amely a bőrre ártalmas klór mennyiségét redukálja, s kiszűri a zuhanyrózsában tenyésző baktériumokat, parazitákat is.

forrás:

http://www.eletforma.hu/eletmod/mit_igyunk_csap vagy_asvany_esetleg_tisztitott.html





Weblap látogatottság számláló:

Mai: 2
Tegnapi: 3
Heti: 19
Havi: 169
Össz.: 50 317

Látogatottság növelés
Oldal: Kapcsolódó témák
Legyen egészséges, legyen gazdag! - © 2008 - 2024 - vital-ion-ph-plusz.hupont.hu

Ingyen honlap és ingyen honlap között óriási különbségek vannak, íme a második: ingyen honlap

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »